អ្នកយកព័ត៌មានRDNASIA KH COM ទំនាក់ទំនងការផ្សាយWhatsApp.Telegram.011 83 47 47.097 444 88 97
នៅច្រកព្រំដែនស្រុកម៉ាឡៃ ជាកន្លែងនាំចូលទំនិញអនឡាញ និងអីវ៉ាន់ចាប់ហួយគេចពន្ធយ៉ាងសកម្មរាល់ថ្ងៃ
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នៅច្រកព្រំដែនស្រុកម៉ាឡៃ ជាកន្លែងនាំចូលទំនិញអនឡាញ និងអីវ៉ាន់ចាប់ហួយគេចពន្ធយ៉ាងសកម្មរាល់ថ្ងៃ គេរាយការណ៍ថា ទំនិញអីវ៉ាន់ចាប់ហួយ និងអីវ៉ាន់ឡនឡាញ បាននឹងកំពុងនាំចូលពីប្រទេសថៃ យ៉ាងគគ្រឹក គគ្រេងជារៀងរាល់ថ្ងៃ តាមច្រកព្រំដែនស្រុកម៉ាឡៃ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដោយមិនមានការបង់ពន្ធអ្វីនោះទេ។ គ្មានការបង់ពន្ធ ក៏ព្រោះតែវាជាការឃុបឃិតគ្នារវាងពួកឈ្មួញ និងមន្ត្រីមានសម ត្ថកិច្ច នៅច្រកព្រំដែនមួយនេះជាពិសេសមន្ត្រីគយតែម្ដង។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍បានឲ្យដឹងថា មេការិយាល័យគយ ប្រចាំនៅច្រកព្រំដែនស្រុកម៉ាល័យ លោក នេត ចន្ថា ដែលនឹងត្រូវចូលនិវត្តន៍ននៅដើមឆ្នាំ២០២៥ នេះកំពុងប្រមូលលុយញ៉ុកហោប៉ៅផ្ទាល់ខ្លួនតាមរយៈការ ឃុបឃិតឲ្យមានបទល្មើសនៃការនាំចូលទំនិញ ដោយមិនបង់ពន្ធជារៀងរាល់ថ្ងៃ។ ទំនិញគេចពន្ធច្រើនប្រភេទដូចជាអីវ៉ាន់ចាប់ហួយ ជាពិសេសអីវ៉ាន់អនឡាញ ត្រូវបាននាំចូលតាមរថយន្តតូចៗដោយមិនមានលិខិតស្នាមអ្វីទេ ពោលគឺរថយន្តដឹកទំនិញទាំងនោះ មិនមានការត្រួតពិនិត្យអ្វីឡើយដោយមានការត្រូវរូវគ្នាជាមួយសម ត្ថកិច្ចប្រចាំនៅច្រកព្រំដែននេះរួចជាស្រេចទៅហើយ។
គេលើកយកឧទាហរណ៍មួយករណីមកប្រាប់ឲ្យដឹងថា អីវ៉ាន់អនឡាញរបស់ចែនាង ដែលប្ដីជាមន្ត្រីនគរបាលអន្តោប្រវេសន៍ជនជាតិថៃ(ភាគីថៃ) បាននាំចូលទំនិញអនឡាញជារៀងរាល់ថ្ងៃ ហើយក៏មិនមានមន្ត្រីនគរ បាលអន្តោប្រវេសន៍, នគរបាលព្រំដែនគោក៨១៥, នគរបាលសេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសមន្ត្រីគយក្រោមការគ្រប់គ្រ ង របស់លោក នេត ចន្ថា ត្រួតពិនិត្យឬតម្រូវឲ្យបង់ពន្ធអ្វីនោះទេ។ អីវ៉ាន់របស់ចែនាង ដែលមានប្ដីជាជន ជាតិថៃ មិនបានបង់ពន្ធគយជូនជាតិខ្មែរក៏ពិតមែន ក៏ប៉ុន្តែគាត់បានបង់លុយខាងក្រៅជូនលោក នេត ចន្ថា មន្ត្រីគយប្រចាំច្រកព្រំដែនម៉ាឡៃ នោះរួចហើយ។
ប្រភពឃើញផ្ទាល់ភ្នែកអះអាងថា មួយថ្ងៃៗរថយន្តតូចៗដឹកទំនិញជាច្រើនគ្រឿងនាំចូលពីប្រទេសថៃ ដោយមិនបានត្រួតពិនិត្យឬក៏មានការបង់ពន្ធត្រឹមត្រូវនោះឡើយ។ ប្រភពប្រាប់ថា រថយន្តតូចៗដឹកនាំទំនិញ ចូលជាចំហដោយមិនមានការខ្លាចរអាអ្វីឡើយ។ ទំនិញចេញ-ចូលធ្វើសកម្មភាពជាចំហ ព្រោះតែពួកគេបានត្រូវរូវជាមួយសមត្ថកិច្ចជំនាញ ជាពិសេសអស់លោកមន្ត្រីគយដែលប្រចាំការនៅច្រកនោះរួចហើយ។
ករណីនេះវាជាប្រព័ន្ធពុករលួយមួយដែលទាំងសមត្ថកិច្ចគយ,ក៏ដូចជាមន្ត្រីនគរបាលច្រើនផ្នែក ប្រចាំការនៅច្រក ព្រំដែនម៉ាឡៃ នេះគប់គិតគ្នាជាប្រព័ន្ធ។ ប្រភពបានខ្សិបថា បើនិយាយពីស្ថាប័នគយវិញ មិនមែនមាន តែក្រុមលោក នេត ចន្ថា នោះទេ គឺមានទាំងគយចល័ត ដែលបោះទីតាំងនៅក្បែរៗនោះដែរ ប៉ុន្តែគយមិន មែនដាក់កម្លាំងដើម្បីចាំចាបើបង្ក្រាបបទល្មើសនៃការដឹកជញ្ជូនទំនិញគេចពន្ធនោះឡើយ គឺដើម្បីឲ្យពួកឈ្មួញម្ចាស់ទំនិញងាយស្រួលបង់ប្រាក់តែប៉ុណ្ណោះ។
Thursday, February 6, 2025
ពលរដ្ឋក្នុងក្រុងដូនកែវ សម្ដែងការមិនពេញចិត្តចំពោះអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចដែលអនុញ្ញាតឲ្យក្រុមហ៊ុនមាន់អនទ្បាញយីហោ SB24 បើកដំណើរការជាច្រើនកន្លែងនៅក្រុងដូនកែវ
តាកែវ ៖ ពលរដ្ឋ ស្ថិតនៅភូមិតុំ សង្កាត់រកាក្រៅ ក្រុងដូនកែវ លើកឡើងថា : រាល់ថ្ងៃគេសង្កេតឃើញថាៈ ក្រុមឈ្មួញធំៗ កំពុងសប្បាយនឹងការប្រមូលលុយពីប្រជាពលរដ្ឋដោយខុសច្បាប់!។ តាមរយៈការដាក់ពង្រាយល្បែង”អនឡាញ”បញ្ជល់មាន់តាម Ipad  នៅតាមបណ្ដាហាងកាហ្វេមួយចំនួន និងតារាងបាល់ក្នុងភូមិសាស្ត្រក្រុងដូន កែវ ដំណើរការបានដោយរលូន។
ក្នុងនោះថៅកែល្បែង”អនឡាញ”នីមួយៗគេតម្រូវឱ្យកូនឈ្នួលឬកម្មកររបស់ខ្លួនឈរ ជើងសម្រាប់ស៊ីសងប្រាក់ដែលក្រុមអ្នកញៀនល្បែងមកទទួលទានកាហ្វេនិងភ្នាល់ចាក់លុយរាល់ថ្ងៃ..!។
យើងដឹងហើយថាៈអ្នកលេងល្បែងពេលឈ្នះមុខខ្លាញ់ពេលចាញ់មុខខ្លា បើចាញ់ច្រើនកាលណា អ្វីៗក៍ហ៊ានធ្វើ អាចកើតជាអំពើចោរលួច ចោរប្លន់ និងអំពើអសន្តិសុខក្នុងមូលដ្ឋានជាដើម។ល។
ហេតុនេះពលរដ្ឋសូមស្នើដល់ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ម៉ែន លី ស្នងការនគរបាលខេត្តតាកែវមេត្តាចាត់មន្រ្តីក្រោមឱវាទជួយត្រួតពិនិត្យទីតាំងល្បែងខាងលើនេះផងទាន ខណៈពេលដែល លោក អធិការនៃអធិការដ្ឋានក្រុងដូនកែវ ហាក់ព្រងើយកន្តើយមិនអនុវត្តវិធានការផ្លូវច្បាប់ចំពោះទីតាំងល្បែងស៊ីសងខាងលើនេះ។
ទាក់ទិននិងករណីខាងលើអង្គភាពយើងមិនអាចសុំការបំព្លឺពីអាជ្ញារធម៍នឹង សមត្ថ​កិច្ច​​ក្នុងមូលដ្ឋាបាននោះទេ។
ទោះជាយ៉ាងណាក្ដី អ្នកដែលមានប្ដីជាអ្នកញៀនល្បែងសង្ឃឹមថា សមត្ថកិច្ច នឹងបង្ក្រាបល្បែងជល់មាន់តាមអនឡាញខាងលើនេះ មិនខានឡើយ។ ដើម្បីកុំឱ្យល្បែងអនឡាញទាំងនេះ បង្វែរស្មារតីពលរដ្ឋឱ្យភ្លេចការងារហើយវក់វីប្រមូ លលុយមកភ្នាល់ផ្សងសំណាង។ ខណៈថៅកែដែលជាអ្នកបើកល្បែង”អនឡាញ”ចាំទទួលផលស្រាប់ៗ យ៉ាងច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់៕